Jakiś czas temu dla jednej z gazet pisałem artykuł o destylarni Glendronach. Opisałem, że mieści się ona w rejonie Speyside. Jak się okazało, ktoś dociekliwy zwrócił uwagę, że na butelce i etykiecie jest wymieniony region Highlands. Początkowo zbagatelizowałem tą kwestię, ponieważ wydawało mi się, że podobnie jak i inni producenci, tak i ten koncentrują się na terminie wyżyny a nie Speyside. W celu rozwiania swoich wątpliwości sprawdziłem jak umiejscawiają tą destylarnie autorzy najbardziej znany tytułów:

Michael Jackson – Malt Whisky Companion 5 – str 252 – region: Highlands, district Speyside (Deveron)

Michael Jackson – Whisky – str. 168/169 – region: Speyside

Jim Murray’s – Whisky Bible 2008 – str 93 – Speyside

Malt Whisky Yearbook 2007 – str. 117 – region: Speyside

Helen Artur – The Whiskey Companion. A Connoisseur’s Guide – str. 54 – region: Speyside/Highland

Marc A. Hoffmann – Whisky Marcen aus der ganzen Welt – str. 128 region: Speyside

Wynikało z tego jasno, że jest to jednak Speyside..ale nie do końca. W celu rozwiania jakichkolwiek wątpliwości postanowiłem skontaktować się z przedstawicielami gorzelni i jednoznacznie potwierdzili oni, że Glendronach jest z Highladnów. Podobno również Murray ma zmienić w swojej najnowszej Biblii region pochodzenia, ale jak będzie zobaczymy.

Kategorie: WhiskyWiedza

1 Komentarz

Marcin Górecki · 7 listopada 2011 o 12:02

To już któryś przypadek, gdzie destylarnia mieszcząca się na oko w Speyside określa pochodzenie swojego trunku jako Highlands. Granica między Speyside a Highlands jest bardzo poszarpana, bo Speyside to luźnie rozumiany region rzeki Spey z jej „zlewiskiem”.

Być może „Highlands” jest tekstem lepszym marketingowo… ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *