Yamazaki 12

Yamazaki 12 – czyli krótka historia fenomenu.

 

Jeszcze niedawno każdy miłośnik japońskich destylatów mógł bez problemu cieszyć się 12 letnim dziełem destylarni Suntory. Dziś jej zakup to nie tylko wysiłek dla portfela, ale także dla samego poszukującego, a wszystko za sprawą m.in. pewnego Anglika…

 

Suntory Distillery to najstarsza gorzelnia whisky w Japonii – założona w 1923 roku przez Shinjiro Torii, w Dolinie Yamazaki, nieopodal Kioto. Pomimo inspiracji szkockimi maltami, miejsce to charakteryzuje innym klimatem od Szkocji, posiadając przy tym jedne z najczystszych źródeł wód w Japonii.

Do lat 80 powstawały tylko mieszane whisky Suntory, by w 1984 roku światło dzienne ujrzała marka Yamazaki, pierwsza whisky single malt z Japonii, dojrzewająca m.in. w beczkach z rzadkiego gatunku dębu japońskiego. Po latach obfitych w nagrody i punktacje +90/100, nadeszła chwila wyjątkowa.

 

Jim Murray, jeden z najbardziej wpływowych krytyków whisky, autor wydawanych co roku Jim Murray’s Whisky Bible, w wydaniu 2015 przyznał destylarni wyjątkowy honor. Yamazaki Single Malt Sherry Cask 2013 została ogłoszona Whisky Roku 2015, deklasując trunki ze Szkocji. Ocenił ją na aż 97,5/100 punktów.

W tym momencie każdy miłośnik uisge beatha zapragnął spróbować Yamazaki Sherry Cask 2013. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, wyprodukowana została w bardzo małych ilościach, do Polski praktycznie nie dotarła.

Pozostało nam pocieszać się Yamazaki 12 (mającą również całe garści medali wywiezionych z konkursów IWSC czy San Francisco), tymczasem spotkała nas przykra niespodzianka. Produkcja tej whisky w teorii wciąż jest kontynuowana, w praktyce do Polski dociera w mikroskopijnych ilościach.

 

Pozostaje albo pocieszyć się Yamazaki Distiller’s Reserve, wersji No Age Statement (whisky bez zadeklarowanego czasu dojrzewania destylatu w beczce) która zastąpiła nieprodukowaną już Yamazaki 10… lub spróbować kupić nieliczne pozostałe na rynku okazy Yamazaki 12, jednak musimy być przygotowani na intensywne poszukiwania.

 

Cały czas staramy się odnajdować dla Was ostatnie butelki, nawet z niezłymi efektami. Niestety krótkotrwałymi, każda partia którą wstawimy na półkę rozchodzi się błyskawicznie. Polscy miłośnicy whisky są żądni smaku Yamazaki 12, a rezerwy zapasów topnieją błyskawicznie, tak więc nie czekaj – te butelki na naszych półkach mogą być ostatnimi :).

 

Chętnych zapoznania się z Yamazaki 12 zapraszamy do nas!

 

 

DSC_0488

 

CLOSE
CLOSE