Warto wspomnieć, że Japonia jest obecnie czwartym największym producentem whisky na świecie, a proces destylacji jest im znany już od XV wieku. Tradycje gorzelnicze może nie są bardzo długie, pierwsza whisky została stworzona zaledwie w 1924 roku, ale jakość destylatów bardzo wysoko oceniana jest przez konsumentów na całym świecie. Świadczą o tym nie tylko nagrody przyznawana co rocznie na międzynarodowych konkursach, ale jedno z największych wyróżnień jakie został jej przyznane – bowiem w marcu 2002 roku Japoński Single Malt, 10 YO Yoichi został okrzyknięty Whisky Roku przez najbardziej prestiżowy magazyn whisky – Whisky Magazine. Po kolejnych pięciu latach ten sam magazyn okrzyknął Nikka Yoichi 20 letnią, najlepszą whisky single malt, a 30 letnia Hibiki została uznana najlepszym blendem świata. Również konsumenci bardzo wysoko oceniają whisky z kraju kwitnącej wiśni, co najlepiej odzwierciedlają dane sprzedażowe. W 2001 roku sprzedano w Europie 5 tys. butelek japońskiej whisky, a w 2006 roku już 50 tys. Tak więc w przeciągu zaledwie 5 lat wzrost 10 krotny, aż trudno sobie wyobrazić jak zwiększy się sprzedaż w obecnym roku. Obecnie otwartych mamy 13 destylarni tego trunku w Japonii.
Do rozwoju whisky japońskiej przyczyniła się w zasadzie jedna osoba – Masataka Taketsuru. Pochodził on z rodziny zajmującej się produkcją sake już od roku 1773, tak więc można powiedzieć, że alkohol miał już we krwi. W wieku zaledwie 24 lat, 1918, wyjechał do Szkocji na studia chemiczne. Po ukończeniu ich podjął kolejne nauki tym razem w Glasgow i jednocześnie uczył się sztuki destylacji oraz mieszania whisky w gorzelni Longmorn i Hazelburn. Masataka bardzo szybko zakochał się w tradycyjnym trunku szkockim i zaczął zgłębiać wszelkie tajniki produkcji. Między innymi w późniejszym okresie wykorzystał poznany i powszechnie stosowany w Szkocji sposób zabarwiania trunku karmelem. Co ciekawe przez kilka miesięcy studiował jeszcze w Bordeaux proces produkcji wina. Jego marzenia zwieńczone zostały w 1924 roku kiedy to wybudowana została destylarnia blisko Kyoto. 10 lat później postanowił założyć własną firmę znaną później pod nazwą Nikka Whisky Distilling i destylować whisky we własnej nowo powstałej destylarni – Yoichi na wyspie Hokkaido. Rosnący popyt jak również doskonałej jakości trunki pozwoliły mu na założenie kolejnej destylarni na wyspie Honshu blisko miasta Sendaї. Osoba, która wywarła największy wpływ na Masatakę, a jednocześnie na całą branżę whisky w Japonii była rodowita Szkotka – Rita Cowan. Jessi dzieliła z nim nie tylko czas spędzany w Szkocji podczas studiów i praktyk w wielu gorzelniach, ale również doskonale zaadoptowała się w Japonii.
Wybudowane przez Masatakę destylarnie są bardzo podobne do tych które widział i w których pracował w Szkocji. Destylarnia Yoichi posiada własne źródło wody, specjalny piec do suszenia ziarna oraz dach w kształcie pagody zwiększający wydajność pieca. Odmiennie do starszych szkockich producentów, cały czas alembiki podgrzewane są bezpośrednio płomieniem, a nie podgrzewane od środka. Jeśli chodzi o smak whisky z tego zakładu to wyraźny jest torf oraz sól morska, co jest oczywiste biorąc pod uwagę położenie geograficzne. W trunku tym często można wyczuć aromaty waniliowe i tostowe, które pochodzą z nowo wypalanych beczek.
Miyagikyo jest położona na wyspie Honshu, na wschód od miasta Sendai. Lokalizacja ta zastałą zaakceptowana przez Taketsuru w związku z krystalicznie czystym powietrzem i niezwykle wysokim poziomem wilgotności, który pomaga w starzeniu destylatów. Od odróżnieniu od pierwszej destylarni ta jest wyjątkowo nowoczesna i obsługiwana prawie wyłącznie przez specjalistyczną aparaturę i komputery. Jest to jedyna z nielicznych destylarni położna jest w strefie trzęsień ziemi.

Kategorie: WhiskyWiedza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *